Menopauza to okres w życiu kobiety, wokół którego narosło wiele mitów, a dla niektórych najbardziej zainteresowanych, czyli części kobiet w średnim wieku, klimakterium jawi się albo jako przerażający czas udręki, albo okres tak tajemniczy, że zglebienie jego sekretów wydaje się niemożliwe. Tymczasem kobiece przekwitanie charakteryzuje się wieloma dość specyficznymi objawami, dzięki którym można poznać, że to już; że to menopauza.

Na początek – trochę terminologii, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć, co, kiedy i dlaczego się dzieje. Zatem:

  • premenopauza to okres poprzedzający menopauzę; trwa ok. 2 lat przed pojawieniem się właściwego klimakterium;
  • perimenopauza – to czas bezpośrednio przed menopauzą i trwający ok. rok po jej wystąpieniu;
  • postmenopauza – to czas po zaprzestaniu miesiączkowania;
  • klimakterium (przekwitanie) – czas liczony od premenopauzy po menopauzę (1).

Premenopauza – niedostrzegana przygrywka do menopauzy

Fizjologicznie może zaczynać się już po 30-ce. Wtedy powoli, ale systematycznie, rok po roku spada ilość siarczanu dehydroepiandrosteronu, który oznaczany jest skrótem DHEA-S. To hormon – jeden z wielu, dzięki którym, kobieta ma charakterystyczne dla płci żeńskiej drugorzędowe cechy płciowe. Ponoć co roku DHEA-S ubywa ok. 1%. Niby niewiele, ale po dekadzie, czyli tuż po 40. r.ż. spadek ten wynosi już ponad 10%, a to już coś. W tym czasie u większości kobiet jakiekolwiek objawy menopauzy – zarówno psychiczne, jak i fizyczne – albo nie występują, albo nie są zauważalne, albo też bardzo aktywna w tym czasie kobieta nie ma zbyt wiele czasu na przyjrzenie się sobie. Epizodów spadku libido, szybszego wysuszenia skóry zazwyczaj albo nie dostrzega, albo – jeśli już coś zauważy – nie zawraca sobie tym głowy. Stąd do menopauzy jeszcze dość daleko, niemniej, premenopauza staje się faktem i zapowiedzią zmian czekających organizm kobiety.

Perimenopauza – robi się gorąco...

Im bliżej menopauzy, tym silniejsze zmiany w organizmie i fizjologi kobiety. Miesiączki stają się mniej obfite i krótsze, i za nic zaczynają mieć terminarz – przychodzą kiedy chcą i na jak długo chcą. Wprawdzie do menopauzy jeszcze trochę czasu jest (miesiąc, pół roku...), ale kobieta może dostrzegać narastające zmiany – zarówno dotyczące ciała, jak i psychiki. Napięcia nerwowe, drażliwość, zamartwianie się, przesadna emocjonalność – to tylko niektóre z psychicznych konsekwencji huśtawki hormonalnej, jaka zaczna się coraz silniej bujać w organizmie kobiety. Niektóre panie mogą obserwować u siebie typowe dla menopauzy objawy somatyczne: uderzenia gorąca, zlewne poty, bóle głowy, bezsenność – najpierw jako epizody. Kiedy objawy te ulegają nasileniu lub/i zwiększa się częstość ich występowania, to znak, że to jest właśnie TO...

TO, czyli menopauza (i jej objawy)

Najczęściej występującymi symptomami menopauzy są silne uderzenia gorąca i zlewne pocenie się – zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie są to symptomy miłe, bo doświadczające ich kobiety nieraz opowiadają, że czują się, jakby ktoś je oblewał wodą. Ale nie są to jedyne objawy menopauzy. Bóle głowy, zmienność nastrojów, skłonność do płaczu, rozdrażnienie, niepokój, a do tego uczucie kołatania serca, dysfunkcje seksualne, nasilająca się osteoporoza, problemy sercowo-naczyniowe, osłabienie pamięci, uczucie niepokoju, a w niektórych przypadkach także nerwice, depresje i znaczący spadek zainteresowanie seksem lub łóżkowe igraszki zakończone otarciami narządów rodnych, wybuchem złości albo płaczu to typowe dla okresu menopauzy objawy, których może doświadczać każda kobieta. Co ciekawe, udało się wykazać, że symptomy psychologiczne i somatyczne są silniej związane z czynnikami psychospołecznymi, natomiast objawy dotyczące układu krążenia i problemów seksualnych wynikały z samej menopauzy (2). Jak już wspominaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów, wg statystyk aż 80 proc. kobiet doświadcza nieprzyjemnych objawów menopauzy (3).

Choć każda pani w okresie menopauzy może doświadczać wielu somatycznych i psychicznych objawów, widać, że to od otoczenia, w którym żyje, również zależy, czy przykre symptomy wystąpią i z jakim nasileniem. Każda jednak może sama sobie pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy, stosując HAPPY WOMAN – nasz suplement diety, dzięki któremu przejście przez trudny czas klimakterium może być dość lekkie.

(1) http://www.czytelniamedyczna.pl/566,menopauza-a-terapia-fitohormonalna.html
(2) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0378512286900290
(3) http://www.czytelniamedyczna.pl/512,problemy-okresu-menopauzy-mozliwosci-terapii.html