Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule jest bardzo prosta: ponieważ rośliny – zarówno warzywa, jak i owoce – zawierają wszystkie kategorie substancji, które wspomagają likwidację wolnych rodników. Dzięki temu w akcjach antyrodnikowych mogą działać kompleksowo. I sprytnie, ponieważ potrafią uzupełniać wzajemnie swoje aktywności, a nawet mogą doprowadzić do regeneracji zużytego już konkretnego czynnika antyutleniającego. To jeszcze nie wszystko.

Rośliny potrafią również – niejako drogą okrężną – mocno ograniczyć aktywność nadreaktywnych cząstek, ponieważ zawierają enzymy, które niszczą wolne rodniki. Natomiast same antyoksydanty mogą zdziałać jak katalizatory i doprowadzić do powstania i aktywowania w komórkach innych substancji o właściwościach przeciwutleniających.

Roślinne antyutleniacze – zdrowy komplet przeciw stresowi oksydacyjnemu

Rośliny są znakomitym źródłem antyoksydantów (1) i świetnie radzą sobie z neutralizacją aktywnych form tlenu na dwa sposoby: bezpośrednio i pośrednio. Przeciwutleniacze, które w bezpośredni sposób reagują z wolnymi rodnikami a nie pośrednio poprzez enzymy zawarte w warzywach i owocach, to przede wszystkim polifenole (kwasy fenolowe, flawonoidy, antocyjany), a także witaminy ze słynnej trójki ACE oraz karotenoidy, fityniany, indole, glutation, chlorofiliny, tiocyjaniany, selen... Sporo tego, prawda? Natomiast swoista „pacyfikacja” wolnych rodników przez składniki roślinne drogą pośrednią odbywa się dzięki zawartym w warzywach i owocach enzymom, głównie dzięki dysmutazie ponadtlenkowej, która znajduje się naturalnie w mitochondriach i chloroplastach, a także katalazom i peroksydazom (2). Enzymy te nazywane bywają enzymatyczną triadą antyoksydacyjną.

Antioxidant Complex – standaryzowana dawka przeciwutleniaczy

Do najbardziej aktywnych spośród wymienionych przeciwutleniaczy zaliczane są antocyjany i inne flawonoidy, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, ile faktycznie tych składników znajduje się w produktach wycelowanych w ochronę antyoksydacyjną. W COLYFINE też chcieliśmy to wiedzieć i Wam przedstawić. Szczęśliwie, udało się i dzięki temu na etykiecie naszego suplementu diety Antioxidant Complex znajdziecie rzetelną informację o standaryzowanej ilości antocyjanów w konkretnym ekstrakcie roślinnym tworzącym produkt. Podajemy tam też informację o standaryzowanych ilościach innych ważnych dla zdrowia składników, a mianowicie kolejnych przeciwutleniaczy (kwas elagowy, zeaksantyna i luteina), a także polisacharydów z jagód goi, których zadaniem jest odbudowa zasobów tych substancji ochoczo niszczonych przez wolne rodniki tlenowe.

Jak działają przeciwutleniacze roślinne w organizmie?

Kiedy spożywa się smaczny owoc bądź warzywo, wstępnie strawiona masa z jamy ustnej przedostaje się do żołądka. Tu łączy się z kwasem solnym i kierowana jest do jelita. Tam ulega połączeniu z enzymami, kwasem żółciowym, z solami żółciowymi, a także z mikroflorą zasiedlającą jelita (3).

Przeciwutleniacze roślinne, które przedostają się do organizmu, na poziomie molekularnym działają na kilka różnych sposobów:

  • jako substancje blokujące wolne rodniki;
  • mogą otworzyć kompleksy z metalami. które katalizują (przyspieszają) przebieg reakcji utleniania;
  • potrafią hamować aktywności enzymów, które przyczyniają się do rozwoju wolnych rodników

Postawiliśmy w COLYFINE na roślinne antyoksydanty, ponieważ jesteśmy przekonani, że ich niewymuszona kompleksowość działania, to najlepsze, co można podarować organizmowi. Niech ten potencjał zilustruje następujący przykład: sposób, w jaki wzajemnie uzupełnia się działanie antyoksydacyjne witaminy E (tokoferolu) oraz witaminy C. Otóż kiedy ta pierwsza zneutralizuje wolne rodniki, sama staje się rodnikiem, który może oddziaływać na poziomie komórkowym na wszystkie struktury organizmu żywego. I może doprowadzić do uruchomienia kaskady szkodliwych dla organizmu reakcji utleniania. Zanim jednak tak pobudzona witamina E zadziała niekorzystnie na organizm ludzki, zostaje zredukowana dzięki obecności witaminy C (4). Warto wiedzieć że antyoksydacyjna moc przeciwutleniaczy, które pojawiają się w komórce, wpływa nawet na ekspresję, czyli ujawnianie się konkretnych genów.

(1) https://docplayer.pl/11440615-Wplyw-przeciwutleniaczy-zawartych-w-owocach-na-proces-fotostarzenia-sie-skory.html
(2) http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2011_019-023.pdf
(3) https://docplayer.pl/11440700-Losy-roslinnych-antyoksydantow-w-ludzkim-organizmie-praca-przegladowa.html
(4) http://www.czytelniamedyczna.pl/3698,wlasciwosci-antyoksydacyjne-owocow-i-warzyw.html