Nasz suplement diety Magnez Potrójna Formuła zawiera aż trzy różne sole magnezowe – wszystkie organiczne (nieprzypadkowo). Jeśli myślicie, że trzy to przesada, tym wpisem wyprowadzimy Was z błędu. Bo magnezu, który m.in. zabezpiecza funkcje układu nerwowego i silnie wspomaga odporność, w organizmie powinno być zawsze pod dostatkiem.

Magnez jest pierwiastkiem, który przez organizm ludzki może być wykorzystywany pod postacią różnych soli. Każda z nich może pełnić rozmaite funkcje (dlatego magnez zwany jest pierwiastkiem życia) i cechować się różną bioprzyswajalnością (1).

Czym jest bioprzyswajalność?

To ilość konkretnej substancji, która została przyswojona przez organizm z całej ilości tejże substancji zawartej w spożytej porcji pokarmu lub suplementu diety. Zazwyczaj określa się ją w % lub w liczbie oznaczającej konkretną liczbę jednostek wagowych – w przypadku składników mineralnych są to zazwyczaj miligramy lub mikrogramy. Jeśli zatem odnotowano, że bioprzyswajalność konkretnego składnika diety wyniosła 25%, oznacza to, że 1/4 całej jego spożytej ilości została przyswojona podczas wędrówki przez układ pokarmowy.

Jaki magnez jest najlepiej przyswajalny?

Najbardziej lakoniczna odpowiedź na to pytanie brzmi: magnez w formie soli organicznej. Jednak różne sole organiczne tego pierwiastka mają różną bioprzyswajalność. Przenosząc to na grunt dotyczący suplementów diety, dochodzi się do wniosku, że nawet w przypadku organicznych soli magnezu są lepsze i gorsze wybory do uzupełniania niedoborów tego pierwiastka w organizmie. Decydujący wpływ na to, jak efektywnie magnez będzie przyswojony i ile jego faktycznie dotrze do miejsca przeznaczenia (czyli tam, gdzie ma działać w organizmie), ma anion, który przyłączony jest do kationu magnezowego. I to od rodzaju anionu zależy, czy powstanie sól organiczna lub nieorganiczna. Magnez może bowiem tworzyć tlenki, chlorki, cytryniany, glukoniany, glicyniany, mleczany, salicylany, asparaginiany i inne związki.

Który magnez kupić?

Kiedyś powszechne było stosowanie tlenku magnezu. Dziś wiadomo, że ta nieorganiczna forma magnezu jest jedną z najgorzej przyswajalnych postaci. Trzeba zjeść tlenku znacznie więcej niż np. cytrynianu magnezu (2), aby dostarczyć odpowiednią ilość magnezu do organizmu i uzyskać ten sam efekt metaboliczny, jaki warunkuje spożycie zdecydowanie mniejszej ilości organicznej soli magnezowej.

Dzięki przeglądowemu badaniu z 2001 r.(3), w którym pod lupę wzięto użyteczność suplementacyjną wielu różnych soli magnezowych – organicznych i nieorganicznych – wiemy, że przyswajalność magnezu w postaci:

  • węglanu i tlenku jest ekstremalnie niska;
  • cytrynianu, fumaranu, glukonianu, glicynianu, asparaginianu jest dobra;
  • mleczanu – znakomita (4).

Mleczan, diglicynian i cytrynian, które znajdziecie w suplemencie diety Magnez Potrójna Formuła od COLYFINE, charakteryzuje też bardzo dobra rozpuszczalność w wodzie – co korzystnie wpływa na bioprzyswajalność (5).

Z badań wynika też, że przyswajalność soli magnezowych zależy nie tylko od anionu przyłączanego do kationu magnezu, ale również od tego, czy preparat magnezowy przyjmowany jest na czczo, czy po posiłku. Wiadomo, że podczas posiłku przyswajalność soli magnezowych wzrasta. Warto o tym pamiętać, aby zapewnić sobie jak najwięcej korzyści z każdej porcji suplementacji składnika nazywanego pierwiastkiem życia.

(1) https://link.springer.com/article/10.1007/s12011-018-1351-9
(2) https://bmcnutr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40795-016-0121-3
(3) https://journals.lww.com/americantherapeutics/Abstract/2001/09000/Bioavailability_and_Pharmacokinetics_of_Magnesium.8.aspx
(4) https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/03639045.2018.1464020?scroll=top&needAccess=true
(5) https://www.mdpi.com/2072-6643/11/7/1663/htm