Choć na pierwszy rzut oka wydaje się nieprawdopodobne, aby wątroba miała być narządem napędzającym bystrość umysłu i szybki refleks, tak właśnie jest. Największy wpływ na zachowanie odpowiedniej sprawności wątroby w tym zakresie ma, oczywiście, dieta. Ponieważ wątroba to największa przetwórnia biochemiczna organizmu, prędzej czy później trafia do niej dosłownie wszystko, co dostaje się do ustroju drogą pokarmową lub dożylnie. Warto zatem, aby trafiało to, co dla zdrowia i dobrej kondycji umysłu i ciała najlepsze.

Dobra dieta dla wątroby i mózgu

Jakość żywności wytwarzanej na masową skalę, jaka jest, każdy widzi; lub widzieć powinien – o ile, oczywiście, pochyli się nad etykietą informującą o składzie danego produktu żywnościowego. Z badań przeprowadzonych z udziałem konsumentów wynika natomiast, że tylko nieliczni uważnie wczytują się w to, co zapisano na etykiecie (zazwyczaj drobnym druczkiem), a jeszcze mniejsza liczba konsumentów rezygnuje z zakupu produktu zanadto nafaszerowanego chemią spożywczą lub składnikami o wątpliwej jakości odżywczej. W efekcie do żołądka, a następnie do obróbki w wątrobie, trafia żywność, która nie dostarcza wszystkich potrzebnych substancji. Ponieważ z próżnego i Salamon nie naleje, trudno zatem oczekiwać, że w wątrobie nastąpi cudowne wytworzenie produktu potrzebnego do prawidłowej pracy m.in. układu nerwowego, skoro nie będzie potrzebnych do tego substratów.

Włączamy myślenie, czyli... po to nam fosfolipidy

Głównym składnikiem suplementu diety Liver Complex są fosfolipidy – pochodzące z soi oraz, dodatkowo, cholina, zwana też witaminą B4. Fosfolipidy są absolutnie niezbędne do istnienia i funkcjonowania każdej komórki ciała – nie tylko w układzie nerwowym czy w wątrobie – gdyż są podstawowymi cegiełkami budującymi wszystkie błony biologiczne. Chronią wątrobę przed pogorszeniem sprawności biochemicznej i ułatwiają trawienie tłuszczy. Cholina z kolei jest elementem składowym ważnych dla pracy układu nerwowego fosfolipidów, takich jak lecytyna, która chroni osłonki włókien nerwowych i poprawia pamięć, czy sfingomielina występująca w dużej ilości w mózgu. Jeśli w diecie brakuje fosfolipidów, sprawność pracy wątroby i jej zdrowie będą stopniowo podupadać. To z kolei oznacza, że niedomagać zacznie wielka biochemiczna maszyneria tego narządu, czyli tysiące procesów metabolicznych, które w każdej sekundzie zachodzą w hepatocytach – komórkach wątroby.

Przez wątrobę do bystrego umysłu

Ścisły związek między dietą bogatą w fosfolipidy a sprawnością umysłową i zdrowiem wątroby udowodniono w latach 90. XX wieku. Ówczesnym wydawało się bowiem, że dieta uboga w fosfolipidy to nic strasznego, gdyż niektóre z tych związków, na przykład cholina, są przecież wytwarzane endogennie, czyli w ciele człowieka. W 1991 r. przeprowadzone zostało badanie, które kompletnie obaliło tę tezę(1). Okazało się, że wystarczy, aby choliny w diecie było maleńko przez zaledwie kilka tygodni, żeby w organizmie zaczęło się dziać źle z powodu coraz gorzej pracującej wątroby. Warto podkreślić, że uczestnikami tego przełomowego badania byli zdrowi ludzie. Już po kilku tygodniach niedoboru choliny w ich diecie pod znakiem zapytania stanęła sprawność działania układu nerwowego, ponieważ w krwi uczestników znacząco zmniejszyła się ilość lecytyny – niezbędnej w sprawnym przekazywaniu impulsów nerwowych, a powstającej przecież z choliny. Ponadto niepokojąco wzrosła ilość aminotransferazy alaninowej – to enzym specyficzny dla wątroby, który uwalniany jest do krwi wtedy, kiedy hepatocyty są uszkodzone.

Liver Complex na mocznikowej karuzeli

Jednym z najbardziej toksycznych składników, który powstaje w przemianach białek, jest amoniak. Składnik ten musi być natychmiast utylizowany lub przekształcany w inne, nieszkodliwe związki, na przykład w mocznik. Jeśli amoniak nie będzie sprawnie neutralizowany, jego podwyższony poziom we krwi będzie miał kluczowy wpływ na uszkodzenie wątroby i wynikający z tego zespół zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. W organizmie człowieka amoniak przetwarzany jest w cyklu mocznikowym, zwanym inaczej cyklem ornitynowym. Elementem tego cyklu jest aminokwas ornityna. W Liver Complex znajdziecie w składzie L-asparaginian L-ornityny. Obecność tego związku chemicznego bardzo dobrze wspomaga neutralizację amoniaku i chroni przez to wątrobę przed jego toksycznym wpływem, co potwierdzono licznymi badaniami naukowymi(2).

W naszym suplemencie diety na wątrobę znajdziecie też witaminy z grupy B. Nieprzypadkowo, gdyż to witaminy niezbędne do prawidłowej pracy metabolicznej wątroby i sprawnego działania układu nerwowego. Poza tym z poprzednich wpisów wiecie już, że witaminy z grupy B są jak członkowie zgodnej familii – najlepiej działają w grupie. A skoro jedna witamina z tej rodziny występuje w Liver Complex w dużej ilości (witamina B4, czyli cholina), nie mogło zabraknąć i innych przedstawicieli tej grupy w naszym suplemencie, silnie zaangażowanych w budowę błon biologicznych oraz w przemiany metaboliczne, czyli witaminy B2 i witaminy B6.

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2010061
(2) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1440-1746.2008.05582.x