Gdyby w organizmie zabrakło magnezu, czekałby nas biologiczny szach-mat – brak możliwości jakiegokolwiek ruchu. Pierwiastek ten jest bowiem absolutnie niezbędny do zajścia jakichkolwiek procesów wymagających użycia energii – począwszy od mrugnięcia okiem, aż po trawienie pokarmu. Jedną z głównych ról magnezu jest bowiem aktywacja enzymów, które biorą udział w procesach wytwarzania, przechowywania związków wysokoenergetycznych w organizmie i obrotu nimi.

Magnez – pierwiastek dla każdej komórki

W organizmie mam biliony komórek. Każda z nich – niezależnie od tkanki, w której się znajduje i niezależnie od pełnionej funkcji – jest maleńką, wysoce efektywną przetwórnią biochemiczną. W każdej komórce w jednej sekundzie zachodzą dziesiątki reakcji związanych z przemianami białek, cukrów, tłuszczów, witamin, kwasów nukleinowych i innych związków chemicznych zaangażowanych w procesy metaboliczne, a tym samym – w powstawanie, rozwój i wzrost każdej komórki. Wiele z tych reakcji wymaga dostarczenia energii. Otrzymują ją głównie pod postacią ATP (adenozynotrójfosforanu) – najważniejszego związku wysokoenergetycznego w ludzkim organizmie. Aby ATP zawsze było pod dostatkiem, niezbędny jest magnez aktywujący enzymy biorące udział w metabolizmie tego związku.

Kiedy magnezu zaczyna brakować, spada wydajność procesów komórkowych i zakłócona zostaje równowaga jonowa organizmu. Magnez jest bowiem jednym z czterech najważniejszych związków jonowych w układzie żywym i drugim – po potasie – najważniejszym kationem wewnątrzkomórkowym.

Magnez a samopoczucie

Opisane dwie role magnezu, czyli zaangażowanie tego pierwiastka w aktywację enzymów związanych z gospodarką ATP oraz w tworzenie i zachowanie równowagi jonowej organizmu, są kluczem do zrozumienia, dlaczego niedobór magnezu może powodować wiele różnych problemów zdrowotnych i związanych z samopoczuciem. Kiedy zatem ze zdrowiem zaczyna się dziać coś niedobrego, warto przyjrzeć się najpierw ilości magnezu – liczne badania naukowe dowiodły, że u wielu niepokojących reakcji organizmu leży właśnie niedostatek tego pierwiastka. Natomiast mądrze prowadzona suplementacja zapobiega zarówno wystąpieniu niedoborów magnezu, jak i wspomaga przywracanie zakłóconej równowagi jonowej.

* Magnez na stres

Kiedy magnezu brakuje szybko odczuwa to system nerwowy każdego z nas. Pojawiają się kurcze i napięcia mięśni, wyczuwa się stan napięcia nerwowego, człowiek staje się drażliwy, miewa kłopoty ze snem („sen zająca pod miedzą” – czujny, płytki), czuje się przemęczony, narzeka na drętwienie kończyn i mrowienie w nich, skarży się na bóle głowy, problemy z zapamiętywaniem, koncentracją. Także różne objawy nerwicowe warto wziąć pod lupę w kontekście oceny ilości magnezu w organizmie.

* Magnez na serce i dobre trawienie

Ponieważ magnez tak silnie wpływa na układ nerwowy, potrzebujemy go również po to, aby sprawnie działało serce – żeby wszystkie jego elementy kurczyły się i rozkurczały w należnym im, fizjologicznym i harmonijnym rytmie. Magnezu potrzebujemy także do sprawnego trawienia, gdyż po pierwsze to proces wymagający dostarczenia sporej ilości energii zmagazynowanej w ATP, a po drugie – zaangażowany weń jest autonomiczny układ nerwowy, którego rolą jest m.in. koordynowanie i regulacja ruchów robaczkowych jelit (perystaltyki). To dlatego warto pomyśleć o magnezie, kiedy pojawiają się zaparcia (lub odwrotnie – biegunki), nudności czy kolki.

* Magnez na głęboki oddech

Pierwiastka tego potrzebujemy również po to, aby oddychać pełną piersią i nie odczuwać duszności czy zatykania w płucach i oskrzelach. Ponieważ oddychanie jest czynnością regulowaną przez układ nerwowy, niedostatek magnezu także i tu objawi się problemami w przewodzeniu impulsów.

* Magnez dla sprawnego myślenia i na silne mięśnie

Praca umysłowa wymaga znacznego zużycia energii przez mózg, do czego potrzebne jest sporo ATP, a więc i magnezu. Ponieważ ciężkiej pracy umysłowej często towarzyszy wypijanie dużych ilości kawy, która dość skutecznie wypłukuje ten pierwiastek z organizmu, o niedobór magnezu nietrudno. To dlatego osoby intensywnie uczące się i pracujące umysłowo powinny zainteresować się dostarczaniem odpowiedniej ilości tego pierwiastka do organizmu.

O odpowiednią ilość magnezu muszą też dbać osoby ciężko pracujące fizycznie, gdyż zasoby tego pierwiastka wykorzystywane są na zaspokojenie potrzeb energetycznych układu mięśniowego i tracone są wraz z potem wydzielanym w większej ilości podczas każdego wysiłku fizycznego.

Poza tym magnez bierze udział także w procesach przebudowy kości oraz jest bardzo potrzebny w ciąży i podczas karmienia piersią.

Magnez jest nam zatem bezwzględnie potrzebny do życia – i to od momentu, kiedy plemnik wnika do komórki jajowej i zaczyna się wielkie tworzenie nowego organizmu.