Masz lat 8, 15 lub 20; jesteś dzieckiem, nastolatkiem lub młodym dorosłym. Jeżeli zastanawiasz się, co dziwnego dzieje się z mamą, ciocią, babcią... będącymi w wieku ok. 45-55 lat, to wiedz, że prawdopodobnie przeżywają one menopauzę, inaczej klimakterium lub przekwitanie. To stan normalny, ale zachowanie mamy, cioci, babci... może się zmienić tak, że zaczniesz się o nią niepokoić. Przeczytaj nasz krótki poradnik – pomoże Ci zrozumieć, co takiego zadziało się w życiu mamy, cioci, babci... I podpowie, jak możesz to przetrwać, a nawet – pomóc.

Czas menopauzy minie, a mama, ciocia, babcia wejdą w nowy etap życia. I na pewno będą Ci wdzięczne za Twoją wyrozumiałość dla ich (czasem trudnych do zniesienia) zachowań, kaprysów, czy wahań nastroju.

Czym jest menopauza i po czym ją rozpoznasz?

To normalny okres w życiu każdej dojrzałej kobiety. Jeśli Twoja mama, babcia lub ciocia mają mniej więcej 45-55 lat, mogą wejść w okres klimakterium lub przekwitania – jak inaczej nazywa się menopauzę. Menopauza nie jest chorobą. Ale ponieważ wprowadza w organizmie dużo zmian, to nieraz możesz zastanawiać się, czy kobieta, która doświadcza klimakterium, nie potrzebuje pomocy lekarza lub psychologa. Szczególnie, kiedy dotychczas spokojna i pogodna mama, ciocia czy babcia:

  • miewa huśtawki nastrojów, często się wzrusza bez powodu, wybucha śmiechem lub się złości;
  • nagle dopada ją uczucie gorąca;
  • oblewa się potem – szczególnie w nocy, co możesz poznać po tym, że zamiast spać, często korzysta wtedy z łazienki.

Czy menopauza jest naprawdę straszna i czy po niej się starzeje?

Nie martw się – opisane wyżej zjawiska i zachowanie są normalne u kobiet podczas menopauzy Spowodowane są przez zmiany ilości estrogenów w organizmie. Estrogeny to hormony płciowe – substancje te wydzielane są w jajnikach. Ich ilość w okresie menopauzy maleje. Kiedy proces ten się zakończy, nastrój i zachowanie mamy, cioci, babci... wrócą do normy. Menopauza nie jest niczym strasznym, choć każda kobieta może martwić się nieco tym, że w jej życiu zachodzą zmiany. Główna zmiana polega na tym, że kobieta po przekwitaniu nie będzie mogła mieć już dzieci. To nie jest objaw starości, tylko sygnał, że organizm stał się bardzo dojrzały.

Czy na menopauzę są tabletki?

Menopauzy się nie leczy, bo nie jest to choroba, ale kobiety w okresie klimakterium mogą stosować różne preparaty, które pomogą im w odzyskaniu uśmiechu na co dzień i dobrego humoru. Najlepiej, jeśli są to produkty oparte na naturalnych składnikach, np. HAPPY WOMAN z oferty COLYFINE. To suplement diety (czyli dodatek do diety).

Happy woman to znaczy szczęśliwa kobieta. Każda mama, ciocia, babcia... może być szczęśliwa także podczas menopauzy – dzięki znajdującym się w HAPPY WOMAN składnikom naturalnym, które pochodzą z roślin, a także witaminom i minerałom. Wszystkie one wspólnie pomagają kobiecie przeżyć czas klimakterium i stać się na powrót kochaną, pogodną i najbardziej niezwykłą na świecie mamą, ciocią, babcią.