Menopauzą straszą poradniki dla kobiet, a bywa że i przedstawiciele świata medycyny i farmacji. Tymczasem to... prezent od Natury dla każdej przedstawicielki płci pięknej, dzięki któremu czas, który powszechnie uznaje się za zmierzch kobiecości może – paradoksalnie – okazać się najpiękniejszym z całego życia. Tylko od kobiety zależy, na ile będzie przygotowana na przyjęcie tego podarunku, jak go przyjmie i co z nim zrobi.

Menopauza, inaczej klimakterium, to okres w życiu kobiety, kiedy wygasa aktywność jajników i następuje koniec miesiączkowania. Prawidłowo dochodzi do tego między40 a 58 rokiem życia. Przeciętny wiek, w którym stwierdza się menopauzę to 51 lat. Ale menopauza może też pojawić się znacznie szybciej – już o kobiet ledwo co po 30. roku życia. Tak wczesne klimakterium dotyka ok. 1% kobiet. Dane te dotyczą menopauzy fizjologicznej, ale bywa, że z przyczyn zdrowotnych trzeba kobietę operować i usunąć jej jajniki. Wtedy pojawia się tzw. menopauza chirurgiczna. O menopauzie można mówić, kiedy kobieta nie miesiączkuje już od 12 miesięcy. Wtedy może stwierdzić, że u niej menopauza jest faktem.

Menopauza – burzliwe starcie o kobiecość

Menopauza nie jest żadną nieprawidłowością, przed którą trzeba się chronić. Odwrotnie – to objaw zdrowia kobiety (choć czasem bywa utrapieniem i dla kobiety, i jej bliskich). To furtka, która otwiera każdej pani możliwość wejścia w świat spokoju, samorealizacji i rozkwitnięcia w 100% dojrzałą kobiecością.

O tym, kiedy fizjologiczna menopauza nadejdzie, nie decyduje kobieta. Wpływ na to mają uwarunkowania genetyczne i styl prowadzonego życia. Klimakterium dotyka jednak każdą panią – niezależnie od tego, jak zdrowy tryb życia prowadzi i jakie ma predyspozycje genetyczne. Zawsze okres ten jest poprzedzony nawet kilkuletnim czasem zmian premeneopauzalnych. Wtedy bowiem zaczynają się pojawiać nieregularne miesiączki, zmiany nastroju, skłonności do depresji, uderzenia gorąca, zmęczenie, spadek libido, redukcja wilgotności błon śluzowych, osłabienie kości, bóle głowy i inne mniej swoiste objawy menopauzy. U części doświadczających klimakterium kobiet zmiany w systemie hormonalnym mogą być na tyle duże, że zmodyfikują zachowanie i osobowość – czasem do tego stopnia, iż z powodu drażliwości, nastrojów depresyjnych kobieta trafia do szpitala na obserwację psychiatryczną.

Spadek ilości estrogenów powoduje, że wytwarza się coraz mniej kolagenu – podstawowego białka skóry, dzięki któremu nasze ciało zachowuje jędrność i sprężystość. Wskutek deficytu tych hormonów skóra starzeje się, pojawiają się zmarszczki i zwiotczenia.

HTZ czy naturalna ochrona?

Jeśli kobieta pójdzie do ginekologa i poskarży się na uderzenia gorąca lub inne przykre symptomy menopauzy, otrzyma receptę na środki farmaceutyczne, dzięki którym realizowana będzie hormonalna terapia zastępcza (w skrócie HTZ). Jej celem jest wyrównanie deficytu estrogenów i zapobieżenie w ten sposób wielu różnym niekorzystnym zmianom, jakie zachodzą w organizmie kobiety wskutek gaszenia czynności jajników. Tymczasem najnowsze – jeszcze gorące badanie naukowe, opublikowane w tym roku w słynnym, opiniotwórczym i prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet” (1) wskazuje na niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem hormonów w okresie menopauzy: każda terapia hormonalna (a szczególnie ta, w której kobieta przyjmuje preparaty z estrogenem i progesteronem) zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi. Na dodatek ryzyko to utrzymuje się na wyższym poziomie aż 10 lat po zakończeniu HTZ! Zdrowe alternatywy dla HTZ, na szczęście, istnieją.

Jak naturalnie radzić sobie z menopauzą?

Istnieje 6 rzeczy, które mogą zamienić okres menopauzy w czas dobry i pełen szczęścia. Są to:

  1. Słońce – ponieważ dzięki temu wytwarzana jest w skórze witamina D, pełniąca rolę hormonu, a także składnika niezbędnego do zachowania zdrowia kości poprzez zapewnienie dobrego wchłaniania wapnia.
  2. Tylko zdrowe, wartościowe jedzenie – dania powinny bazować na składnikach dostarczających odpowiednio dużo wartości odżywczych. Należy z diety wykluczyć fast foody, zredukować ilość spożywanego mięsa i nabiału (ponieważ zakwaszają środowisko ciała na poziomie komórkowym).
  3. Sen – spać tyle, ile potrzebuje organizm. Z tego powodu należy zorganizować swój dzień tak, aby można było wysypiać się wystarczająco długo i w dobrych warunkach.
  4. Unikanie stresu i nawyki, jak ze stresem sobie radzić – unikać należy szczególnie długotrwałego i silnego stresu, który osłabia odporność, pogarsza działanie układu pokarmowego i skłania do sięgania po farmaceutyki uspokajające.
  5. Aktywny tryb życia – wybierz aktywność dla siebie. Najważniejsze, aby była to aktywność na świeżym powietrzu – kiedy się ruszamy, fibroblasty (komórki skóry, które służą do odnowy tkanek) ulegają zaktywowaniu. To z kolei przekłada się na wytwarzanie nowych zasobów kolagenu i innych białek skóry. Aby jednak białka te mogły powstać, potrzebne są aminokwasy. Związków tych nie może zabraknąć w diecie.
  6. Suplementy diety, dzięki którym do organizmu dostarcza się komplet składników o określonym działaniu witaminizującym, mineralizującym i normalizującym. W ofercie COLYFINE znajdziecie HAPPY WOMAN – suplement absolutnie wyjątkowy, bo mający sprawić, że kobieta w okresie menopauzy przestanie zamartwiać się nieprzyjemnymi objawami tego zjawiska.

(1) https://edition.cnn.com/2019/08/29/health/hormone-replacement-therapy-breast-cancer-study/index.html