Miłorząb japoński (Gingko biloba), zwany też dwuklapowym, istnieje na Ziemi znacznie dłużej niż człowiek – bo co najmniej 150 mln lat. To ewenement dla przyrodników, a dla pasjonatów naturalnych metod na wspomaganie zdrowia i zachowanie dobrej jakości życia – prawdziwa skarbnica składników czynnych. Nowe odkrycia na temat miłorzębu zdumiewają!

Nas w COLYFINE miłorząb japoński po prostu zachwycił. Chinki modlą się do tego drzewa o potomstwo i pokarm dla dzieci, a my postanowiliśmy przygotować suplement diety, którego użytkownicy mogą na sobie doświadczyć rzeczywistej mocy tego drzewa. Wcale nie magicznej.

Skarby miłorzębu japońskiego

Roślina ta w celach terapeutycznych wykorzystana jest już od ok. 5 tysięcy lat, ale dopiero od kilku dekad ujawnia przed nami tajniki swej fitochemicznej mocy. Najpopularniejszym źródłem składników biologicznie aktywnych są liście, ale substancje, które wzbudzają zainteresowanie farmaceutów i biochemików, znajdują się również w nasionach i korze. Największym skarbem fitochemicznym, którym obdarowuje nas miłorząb japoński, jest zestaw flawonoidów i ich pochodnych, głównie z grupy flawonów i flawanoli, oraz laktony. Roślina ta dostarcza nam też seskwiterpenów, kwercetyny, kwasów organicznych i wielu innych składników, które wspólnie i każda z osobna wywierają na ludzkie zdrowie tak korzystny wpływ, że uznaje się, iż suplementy diety z miłorzębem japońskim należą nie tylko do najbardziej popularnych, ale – uwaga! – również do ulubionych wśród Europejczyków.

Na co działa miłorząb?

Preparaty z miłorzębu japońskiego mogą przynieść korzyści w tak wielu obszarach zdrowia i dotyczących samopoczucia, że chyba łatwiej byłoby wskazać dziedziny, w których pożytku z tej rośliny nie ma. Ponieważ jednak w COLYFINE lubimy wymagające zadania, zatem przedstawiamy listę uznanych i nowo odkrytych zastosowań miłorzębu:

  • Poprawa krążenia obwodowego i mózgowego w celu zapobiegania niedotlenieniu mózgu i likwidowania już istniejących skutków tej nieprawidłowości – preparaty z miłorzębu od lat podaje się osobom mającym problemy z pamięcią, koncentracją, wzrokiem czy słuchem, a także w przypadku powtarzających się zawrotów głowy, problemów z krążeniem wynikającym z cukrzycy czy miażdżycy. Istnieją doniesienia, że pozyskany z miłorzębu ekstrakt może korzystnie zadziałać na osoby zagrożone jaskrą. Miłorząb może też pomóc poprawić krążenie w kończynach zagrożonych amputacją u nałogowych palaczy (w przypadku miażdżycy kończyn dolnych związanej z paleniem nikotyny) – oczywiście pod warunkiem, że dotychczasowy amator dymka definitywnie rozstanie się z paleniem nikotyny.
  • Usprawnienie sprawności seksualnej i wspomaganie leczenia zaburzeń seksualnych łącznie z impotencją wywołaną lekami antydepresyjnymi. To korzyść zaobserwowana przy okazji – zarówno u mężczyzn (1), jak i u kobiet (2), którzy przyjmowali preparaty z miłorzębu w celu poprawy pamięci. Panie już po miesiącu suplementacji informowały o zdecydowanej poprawie jakości swojego życia intymnego.
  • Silna ochrona antyoksydacyjna – dzięki dużej zawartości polifenoli aktywność przeciwutleniająca preparatów z miłorzębu jest porównywalna z siłą antyoksydacyjną witaminy C. Jest zatem bezdyskusyjna.
  • Wspomaganie terapii psychiatrycznych – wbrew głosom tych, którzy powątpiewali, udowodniono ponad wszelką wątpliwość, że w przypadku choroby Alzheimera oraz różnych postaci demencji wspomaganie terapii podstawowej preparatami z miłorzębu może przynieść lepsze efekty, niż stosowanie samych tylko medykamentów (3). Podobnie jak wspomaganie terapii ADHD, schizofrenii, depresji, stanów lękowych czy zaburzeń dwubiegunowych.
  • Wspomaganie terapii SM – stosowanie preparatów z miłorzębu pomaga ludziom cierpiącym na SM w uzyskaniu poprawy samopoczucia (4).
  • Potencjalna profilaktyka osteoporozy – z uwagi na udział w procesach przebudowy kości poprzez stymulowanie aktywności komórek macierzystych i hamowanie procesów niszczenia kości.

(1) MacKay D.: Nutrients and botanicals for erectile dysfunction: examining the evidence. Alter. Med. Rev. 2004, Nr 1, 4.
(2) Waynberg J., Brewer S.: Effects of Herbal vX on libido and sexual activity in premenopausal and postmenopausal women. Adv. Ther. 2000.
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26223956
(4) Complementary and Integrative Treatments in Psychiatric Practice, pod red. Patricia L. Gerbarg, M.D., Philip R. Muskin, M.D., Richard P. Brown, M.D., American Psychiatric Pub, 2017.