Wiek 50+ to dla kobiety czas szczególny – z jednej strony pełen zmian i wyzwań, z drugiej – to okres pewnej stabilizacji, patrzenia wstecz i zbierania owoców własnej pracy. To także czas, w którym życie zaczyna toczyć się inaczej niż dotychczas – z powodu menopauzy, wchodzenia w rolę babci, przechodzenia na emeryturę. Z większością z tych zdarzeń styka się (lub zetknie) każda kobieta. Podpowiadamy, jak się w tym odnaleźć i jak nie zapomnieć... o sobie!

Dla Waszej wygody podzieliliśmy Niezbędnik na 3 części – Zdrowie, Uroda oraz Aktywność kobiety 50+. W każdym omawiamy najistotniejsze aspekty.

Zdrowie kobiety 50+

Cóż... Metryki oszukać się nie da. Kiedy ma się nieco ponad 50 lat i jest się kobietą, życie bywa zdominowane przez jeden temat: klimakterium. Ponadto niepostrzeżenie do dyskusji w gronie znajomych wkraczają tematy związane ze zdrowiem i niedomaganiami organizmu. Co więcej – z czasem tematy te zaczynają pojawiać się coraz częściej. Nie sposób bowiem ignorować tego, że tu coś strzyknie, tam zaboli, czasem serce zakołacze, wzrok nie ten, co kiedyś, a i siły coraz częściej trzeba mierzyć na zamiary, a nie odwrotnie – jak niejednokrotnie robiło się dotychczas.

Wskazówki COLYFINE:

  • Menopauza, okres przed nią i po niej – choć bywają dokuczliwe, to nie są objawami choroby, a wręcz przeciwnie – to symptomy zdrowo toczącego się rytmu biologicznego w organizmie kobiety. Okres menopauzy bywa dokuczliwy; może jednak być czasem, w którym można (i warto!) cieszyć się każdym dniem. Potrzebujecie do tego zaledwie 6 składników: słońca, zdrowego wartościowego jedzenia, snu, wolności od stresu i zdenerwowania, aktywności fizycznej, suplementów diety. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj; natomiast jak zajrzycie do sklepu COLYFINE, to znajdziecie w nim HAPPY WOMAN – suplement diety oparty na naturalnych ekstraktach roślinnych, dedykowany wszystkim dojrzałym paniom, szczególnie w okresie klimakterium. Czy warto stosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ) – na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć indywidualnie, ale najnowsze badania naukowe przynoszą fakty nie przemawiające na korzyść HTZ, niestety. Do menopauzy dobrze jest przygotować i siebie, i rodzinę. Jak to zrobić, podpowiadamy w tekście dla partnerów pań w okresie przekwitania oraz w artykule dedykowanym młodemu pokoleniu.
  • Stawy – po 50. zaczynają odzywać się coraz częściej, co związane jest m.in. ze spadkiem nawilżenia części chrzęstnej stawu i z ujawniającymi się zwyrodnieniami, na które mniej lub bardziej sumiennie pracowało się przez wiele lat życia nieergonomicznego dla układu ruchu. Receptą na niedomagania ze strony stawów jest ruch. Ponadto w ofercie COLYFINE znajdziecie PROAMINĘ KOLAGEN PLUS – suplement diety, w którym zawarto wszystkie składniki potrzebne do zachowania w dobrym zdrowiu i sprawności chrzęstnych elementów układu ruchu.
  • Jeżeli dopada stres życia codziennego (dzieci, wnuki, szef w pracy), dobrze jest sięgnąć po składniki zmniejszające jego natężenie (przyda się nasz Magnez Potrójna Formuła). I skierować myśli ku sprawom przyjemnym i sukcesom własnym, a także wzmocnić swój potencjał życiowy dzięki suplementowi diety zawierającemu żeń szeń.
  • Ponieważ wiek 50+ jest obarczony dużym ryzykiem rozwoju osteoporozy, w diecie nie może zabraknąć składników, dzięki którym wapń i fosfor będą wchłaniane z krwiobiegu i wbudowywane w kości, na czele z witaminami D i K, które regulują gospodarkę tymi dwoma minerałami.
  • Serce kobiety 50+ narażone bywa na silne wzruszenia, stresy i szereg innych emocji. A ponieważ powinno służyć jeszcze przez wiele lat, dobrze o nie zadbać w szóstej dekadzie życia, dostarczając w diecie odpowiednią ilość koenzymu Q. Ten słynący z usprawniania pracy serca i dodawania energii składnik znajdziecie w suplemencie diety z oferty COLYFINE.
  • Paniom 50+ zdarza się jeszcze zapominać o tym, że podstawą zdrowia jest odpowiednia dieta. Aby problemów pamięcią było jak najmniej, dobrze jest ćwiczyć zapamiętywanie (np. rozwiązując krzyżówki). Zawsze można sięgnąć po wspomaganie w postaci suplementu diety z miłorzębem japońsklim.

Uroda kobiety 50+

Konsekwencją menopauzy jest drastyczny spadek ilości estrogenów w organizmie, co przekłada się z kolei na zmniejszenie produkcji kolagenu – głównego białka skóry i tkanek leżących pod nią, odpowiedzialnego za ich jędrność. To dlatego patrzenie w lustro oznacza oglądanie coraz większej liczby zmarszczek. Jednak zamiast roztrząsać, o ile skóra zestarzała się od ostatniego wieczora, lepiej sięgnąć po dostosowane do konkretnego typu cery kosmetyki z oferty COLYFINE.

  • Peelingi – skóra kobiety 50+ tak samo, jak i we wcześniejszych latach, najlepiej wchłania składniki aktywne kremów albo serum, jeśli przed ich nałożeniem zostanie potraktowana peelingiem kosmetycznym, który usunie zrogowaciały naskórek. Domowej roboty peelingi na pewno są bardzo dobre, ale trzeba na ich przygotowanie poświęcić czas i dodatkowo wyszukać odpowiednie składniki, których zadaniem będzie delikatne i bezpieczne starcie wierzchniej, zrogowaciałej warstwy naskórka. Tymczasem w naszej ofercie znajdziecie profesjonalny peeling do twarzy – z korundem.
  • Żele, kremy i serum – bez tych kosmetyków ani rusz. Dostarczają bowiem skórze kobiety 50+ (czyli ze zmniejszającą się ilością kolagenu) składników działających ochronnie, pielęgnująco i zapobiegają starzeniu się. Bezpośrednio po zabiegu peeligowania, kiedy skóra jest jeszcze lekko wilgotna, należy nałożyć na nią żel kojący, krem albo – przed wielką okazją – najpierw serum, a potem krem.

W COLYFINE do wyboru macie 3 serie: CURATIO z kremami, które świetnie nawilżą bądź przysłużą się odbudowie płaszcza hydrolipidowego; linię REDOX, a przed wyjątkowymi okazjami, na skórę warto zaaplikować coś bardziej odżywczego niż tylko krem, mianowicie serum – najlepiej kolagen Quantum bądź dermokosmetyk kolagen Quantum Sensitive z laktoferyną do kompleksowej pielęgnacji twarzy szyi i dekoltu. Wszystkie wymienione kosmetyki aktywują fibroblasty skórne do wytwarzania kolagenu

  • Maseczki – skóra kobiet 50+ bardzo je lubi, gdyż dostarczają w krótkim czasie dużej ilości skondensowanych składników. Można maseczki przygotowywać z dostępnych pod ręką warzyw i owoców oraz miodu czy twarogu, ale też można sięgnąć po gotową kosmetyczną maseczkę z oferty COLYFINE.
  • Witaminy, minerały i antyutleniacze – są konieczne, aby zachować jak najdłużej wysoką aktywność fibroblastów i dzięki temu młody wygląd skóry, oraz aby likwidować skutki fotostarzenia się skóry i narażenia jej na inne niż promienie słoneczne szkodliwe czynniki środowiskowe, które przyspieszają powstawanie zmarszczek, m.in. dym tytoniowy.

Aktywność kobiety 50+

W największym skrócie – ruch to zdrowie! Szczególnie podczas menopauzy, ponieważ kobieta, która przestaje miesiączkować, pozbawiona zostaje silnej i naturalnej ochrony. Kiedy zanika produkcja estrogenów, skutkiem tego są postępujące ograniczenia w sprawności poruszania się. To odpowiedź chrząstek stawowych na zmniejszoną ilość tych hormonów.

Ruch to zdrowie – nie tylko dlatego, że zapobiega schorzeniom układu krążenia. Dzięki aktywności fizycznej również dotleniamy organizm, a to przekłada się na szybszą przemianę materii. Ruch pobudza też fibroblasty, które znajdują się w skórze. Tak zaktywowane komórki przyspieszają produkcję kolagenu, a także innych białek skóry. Ponieważ przemianom metabolicznym w organizmie towarzyszy zawsze powstawanie sporych ilości wolnych rodników, aktywna kobieta 50+ nie powinna zapominać o suplemencie diety zawierającym antyutleniacze i liposomalną witaminę C. Jeśli natomiast z aktywnością fizyczną było dotychczas kiepsko i skutkiem tego zaczynają się problemy z krążeniem w kończynach, wskazane jest włączenie do diety diosminy.