Zacznijmy od wyjaśnień. Probiotyk zawiera wyselekcjonowane, żywe szczepy bakteryjne o korzystnym dla zdrowia działaniu, które przyjmuje się doustnie. Prebiotyk z kolei to substancja, która wspomaga rozwój i mnożenie się tych pożytecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Razem mają wielką moc: wspomagają przywrócenie prawidłowej równowagi mikrobiomu.

Probiotyk i prebiotyk – dlaczego razem?

Na jałowej ziemi plony są kiepskie, prawda? Dlatego probiotyki coraz częściej dostępne są w kompozycjach z prebiotykami – dzięki temu można lepiej wykorzystać potencjał pożytecznych bakterii. Ma to głębokie uzasadnienie: bakterie probiotyczne trafiające do przewodu pokarmowego osoby, której dieta pod względem jakości pozostawia sporo do życzenia (np. w czasie choroby, kiedy najczęściej nie ma się apetytu), mogą słabo się mnożyć, gdyż nie znajdą w swoim otoczeniu potrzebnych im składników pokarmowych. W efekcie korzystne dla organizmu bakterie z powodu małej ich liczby mogą nie zdążyć skolonizować jelita przed szczepami szkodliwymi lub mogą mieć problem z utrzymaniem w ryzach korzystnego dla działania organizmu składu mikroflory. Problem ten rozwiązuje prebiotyk. Idealnie, jeśli jest podany jako suplement diety wespół z probiotykiem, gdyż zaspokaja się wtedy od razu zapotrzebowanie bakterii na składniki dla nich odżywcze.

Jaki prebiotyk lubi probiotyk?

W suplemencie diety Colyfine Synbiotyk Complex znajdziecie aż 9 probiotycznych szczepów bakteryjnych, w tym bakterie ze szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium oraz Streptococcus thermophilus. Prebiotykiem jest natomiast fruktooligosacharyd. Wybór był nieprzypadkowy – szukaliśmy bowiem składnika, który zadowoli dietetycznie każdy z zawartych w naszym suplemencie szczepów bakteryjnych i przy okazji przyniesie także pożytek naszym jelitom. Udało się, gdyż cukrowiec ten, mając charakter błonnika, wspomaga pracę i ruch jelit, działa ochronnie na wyściełający je nabłonek i ułatwia wypróżnianie się. Ponieważ człowiek nie potrafi strawić fruktooligosacharydu, nie będzie konkurował z bakteriami probiotycznymi o wykorzystanie tego związku. Zatem całość zawartego w suplemencie prebiotyku będzie ostatecznie pozostawać do dyspozycji bakterii.