Menopauza, andropauza – czy naprawdę jest co świętować?... Jak najbardziej – ponieważ te dwa pojęcia odnoszą się do zjawisk, dzięki którym życie nabiera innych barw niż miało dotychczas. Jakich – tu wiele zależy od osoby, która menopauzę lub andropauzę przechodzi: jej nastawienia do dokonujących się zmian w życiu i przygotowania do nich.

Powód do celebrowania Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy warto mieć – choćby po to, aby w tym akurat dniu pogratulować sobie lub komuś znajomemu wejścia w zupełnie inny, niż dotychczas wymiar życia.

Ambaras w połowie życia

Menopauza zwalnia kobietę z zamartwiania się o terminy, przebieg, bolesność czasu menstruacji,, kontrolowania okresów owulacji i płodności. Z kolei mężczyzna doświadczający andropauzy często zaczyna się zamartwiać o swój wygląd i wigor. Oboje też mogą doświadczać objawów klimakterium – odpowiednio – męskiego lub żeńskiego. Kiedy zatem mężczyzna z andropauzą spotka kobietę z menopauzą, atmosfera może stać się gorąca – bo oboje bywają nieraz mocno podenerwowani zmianami, jakie zachodzą w ich życiu, wyglądzie i potencjale seksualnym. Zarówno dla kobiety, jaki i dla mężczyzny czas przynależnej ich płci „...pauzy” bywa swoistym sprawdzianem wiary w siebie i w swoją atrakcyjność oraz testem na przygotowanie organizmu do spadku ilości naturalnych hormonów płciowych.

Menopauza, andropauza – kto ma łatwiej, kto ma trudniej?

Tu nie ma reguły, ponieważ przeżywanie menopauzy lub andropauzy to sprawa bardzo indywidualna. Kiedy jedna kobieta będzie w okresie klimakterium czuć się fantastycznie, inna może mieć ochotę poddać się na czas przekwitania hibernacji.

Podobnie jest u panów – kiedy jeden nie zwróci nawet uwagi, że andropauza to okres wielkiej próby dla męskiego zdrowia i samopoczucia, inny zacznie konsekwentnie odliczać czas, jaki mu jeszcze pozostał do... (tu wpisać właściwe dla konkretnego przypadku :-)).

Najtrudniej jest parom, w których partnerzy przechodzą okres przekwitania jednocześnie. Problem bywa na tyle poważny, że nawet zajęto się jego naukową analizą i dzięki temu odkryto, że najlepiej, jeśli oboje partnerzy jednocześnie poddawani są działaniom terapeutycznym. Bo angażowanie w rozmaite terapie tylko jednego partnera nie przynosi spodziewanych efektów (1).

Bo do tanga trzeba dwojga...

Zarówno mężczyzna, jak i kobieta, którzy chcą zachować szeroko pojmowaną młodość jak najdłużej, nie powinni ociągać się z podejmowaniem działań, które służą poprawie ich samopoczucia i wigoru. Jak tego dokonać?

  • Rachunek zysków i strat – najlepiej wziąć czystą kartkę papieru i wypisać na jednej jej stronie wszystkie korzyści/zalety klimakterium. Wtedy czarno na białym ujawnią się słabe i mocne strony każdego człowieka.
  • Dopasowanie działań – do tak sporządzonej listy należy dopisać, jakie działania należy podjąć, aby pomimo klimakterium czuć się zdrowo i być atrakcyjnym, pociągającym partnerem.
  • Wykonać pkt. 1 i 2 – i to niezwłocznie – dla satysfakcji i lepszego samopoczucia.

Lista zadań w okresie menopauzy lub andropauzy

  • Zadbać o siebie – to znakomity punkt początkowy. Zachęcamy, aby sprecyzować, na czym owo dbanie o siebie ma polegać. Jeśli ktoś nie ma pomysłu, pozostaje lektura oficjalnych zaleceń European Menopause and Andropause Society (EMAS), czyli Europejskiego Towarzystwa skupionego na zagadnieniach związanych z kobiecym i męskim klimakterium (2). W COLYFINE paniom dedykujemy znakomity preparat na menopauzę HAPPY WOMAN, a panom – Koenzym Q10 Complex (na zdrowe serce) i Selenium Complex  (przeciw procesom starzenia się).
  • Zmienić dietę – najlepiej na menu lekkie, ale obfitujące w warzywa i owoce, czyli znakomite źródła witamin, minerałów i antyutleniaczy. Dzięki COLYFINE można dietę wzbogacić o nasz Antioxidant Complex.
  • Poprawić odporność – sposoby są różne: od hartowania się pod prysznicem, poprzez chodzenie po rosie i śniegu, aż po uczestnictwo w klubach „morsów” czy zażywanie naszego suplementu diety Synbiotyk Complex, który zawiera aż 9 szczepów probiotycznych z prebiotykiem.
  • Myśleć pozytywnie i nie denerwować się – to podstawa każdego sukcesu. Na pewno pomocne okaże się przyjmowanie Magnezu Potrójnej Formuły.
  • Ruszać się! Ponieważ do tego potrzebne są sprawnie działające stawy i układ krążenia, dlatego suplementy diety Proamina Colagern Plus oraz Zmikronizowana DIOSMINMA będą, jak znalazł.

(1) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2050052117301415
(2) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378512216300925