1. Co to jest kolagen?

Kolagen to główne białko tkanki łącznej, stanowi jej około 70%. Główny budulec całego organizmu wliczając oczywiście skórę. Kolagen posiadają wyłącznie kręgowce. Jest to substancja odnawialna. U człowieka średnio 30% wszystkich białek to kolagen. Do 25 roku życia produkcja kolagenu ustrojowego jest na poziomie 100%. Niestety z upływem lat synteza kolagenu jest coraz mniejsza - stąd główna przyczyna ogólnego starzenia organizmu.

2. Kosmetyki z kolagenem - czy działają?

To zależy jakie. Kolagen to nieprecyzyjne słowo. Kryje się pod jego nazwą wiele różnych rzeczy. Przez dziesiątki lat kolagen dodawany do najrozmaitszych kremów i nie tylko był pozyskiwany przez wygotowywanie skór i kości krowich lub świńskich. Skóry krowie gotowano przez kilkanaście godzin, aż wygotowało się białko. Ten sam efekt mamy gotując zupę - po dłuższym czasie na wierzchu pływa biała "pianka". To właśnie wygotowany kolagen. Jak dobrze wiemy białko jest bardzo wrażliwe na temperaturę i przy pewnej temperaturze (około 20-45stC w zależności od gatunku) zachodzi proces ścięcia białka (tak jak jajka na patelni), czyli jego denaturacja. Jest to proces nieodwracalny, a więc gotowanie przez wiele godzin w 90 kilku stopniach Celsjusza ścina białko doszczętnie i traci ono swoje właściwości biologiczne. Coś takiego bywało i jest dodawane do kremów .To już wystarcza producentom pisać: "zawiera kolagen". Poza tym kolagen wołowy jest zupełnie inny od tego, jaki posiada człowiek. Nawet gdyby jakimś cudem można go było wydobyć ze skóry krowy bez użycia temperatury to i tak byłby niekompatybilny z człowiekiem i wielokrotnie za duży. Natomiast zupełnie czymś innym jest kolagen rybi. Ten pozyskuje się przez ekstrakcję "na zimno" na molekularnym poziomie rozwoju. Ryba ma kolagen identyczny jak człowiek - trzeciorzędowy. Powstały w procesie technologicznym czysty żel kolagenowy, a nie krem multiskładnikowy z dodatkiem 1-2 procentowym zdenaturowanego białka fibrylarnego, jest biologicznie aktywny. Tak wykonany kosmetyk posiada natywną postać białka, a więc jest w pełni działającym kosmetykiem.

3. Czy kolagen może przedostać się do skóry?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nawet na uczelniach wyższych mówi się, że kolagen nie przechodzi przez naskórek. Kolagen wołowy na pewno nie. Natomiast kolagen rybi tak, jednakże też nie w formie potrójnej helisy, ale w postaci peptydów po rozpadzie ów helisy, czyli produktów dysymilacji łańcuchów kolagenowych. Oligopeptydy mają pełną transdermalność, co potwierdzają badania fotofluorescencyjne. Na mikroskopie fluorescencyjnym widać dokąd przenikają oznaczone peptydy kolagenowe. Istnieją również inne sposoby na zaobserwowanie transdermalności peptydów kolagenowych. Najnowsza wiedza naukowa pochodząca z ostatnich badań laboratoryjnych nie jest jeszcze znana wszystkim wykładowcom i naukowcom, zatem stąd pochodzą nieraz sformułowania, iż kolagen nie przechodzi przez stratum corneum. Co ważne - kolagen rybi ma zgodność antygenową (jest histokompatybilny), czyli jest całkowicie zgodny tkankowo z człowiekiem. Zatem ma pozytywną odpowiedź układu immunologicznego.

4. Jaki jest mechanizm działania żelu kolagenowego?

Mechanizm działania kolagenu rybiego jest bardzo ciekawy. Kolokwialnie można powiedzieć - brakuje Ci kolagenu - aplikuj go na skórę, aby mieć go więcej. Jednak mechanizm biochemiczny nie jest tak prosty. Po aplikacji żelu oligopeptyowego na skórę następuje przeniknięcie ów peptydów w okolice fibroblastowe. Zajmuje to kilka minut. Fibroblasty są odpowiedzialne u człowieka za produkcję kolagenu ustrojowego. Mechanizm jest taki, że wtedy kiedy pęknie kolagen ze starości i pozostają po nim wolne aminokwasy, fibroblasty to wykrywają i zaczynają produkować nowy kolagen. I właśnie ten fakt wykorzystywany jest przy stosowaniu żelu kolagenowego z ryb. Po tym jak wspomniane oligopeptydy dotrą do okolic fibroblastowych te myślą, że pochodzą one z rozpadu kolagenu ustrojowego. Ponieważ te aminokwasy są identyczne z ludzkimi komórki fibroblastowe są przekonane, iż nastąpił rozpad "starego - zużytego" kolagenu i zaczynają produkować nowy. Zatem mechanizm działania żelu rybiego jest dość skomplikowany, ale za razem bardo ciekawy. Nawiasem mówiąc - aby mieć więcej kolagenu należy doprowadzić do pobudzenia fibroblastów. Te jak pisaliśmy wyżej są pobudzane poprzez swoje receptory, które wykryją "luźne" aminokwasy znajdujące się w ich okolicach. Jest to zatem najlepsza ze wszystkich na świecie substancja, która może ponbudzić fibroblasty. Wielu producentów nie chce się z tym zgodzić, gdyż nie sa w posiadaniu rybiego kolagenu - identycznego z ludzkim i traktują ten temat jak swego rodzaju tabu

5. Czym się różnią produkty?

Kolageny Quantum są dwa: Quantum Serum z peptydami biomimetycznymi należy stosować do skóry normalnej (zdrowej, nieproblematycznej) jako bardzo silne serum anti-age. Quantum Sensitive z laktoferyną jest cały czas mocnym serum anti-age, jednak ze wskazaniem dla skóry problemowej, tam gdzie potrzeba równoczesnej "walki" z bakteriami, grzybami i innymi mikroorganizmami.

6. Jak używać, nakładać?

Przed aplikacją kolagenu skórę należy oczyścić i przemyć letnią wodą. Najlepsze efekty wchłanialności aktywnych biologicznie peptydów kolagenowych daje delikatne wklepywanie żelu w jeszcze wilgotną skórę. W przypadku aplikacji na skórę osuszoną kolagen nie jest aż tak wydajny. Transdermalność kolagenu jest większa także u osób stosujących regularnie zabiegi złuszczania naskórka (peelingu). Zaleca się stosowanie kolagenu na skórę twarzy, szyi i dekoltu najlepiej 2 x dziennie, rano i wieczorem. Na skórę podrażnioną lub oparzoną aplikuje się tyle kolagenu, ile się wchłonie.

7. Co się stanie jak nałożę za dużo?

Więcej i częściej wcale nie oznacza lepiej. Skóra ma ograniczone możliwości absorpcji białka. Jeśli kolagenu nałożymy za dużo pewna część zostanie na skórze, wyschnie i pozostanie biała powłoka. Kolagen jest bardzo wydajny. Wystarczy dosłownie 1 maksymalnie 2 "psiki", aby pokryć całą twarz, szyję i dekolt. Wchłanialność żelu kolagenowego jest również zależna od kondycji skóry - im młodsza i jędrna tym mniejsza wchłanialność. Skóra z wyraźnymi oznakami starzenia, zmęczona i widocznie zmarszczona będzie wchłaniała go więcej.

8. Ile czasu muszę stosować, aby były efekty i co będzie jak będę stosować nieregularnie?

Kolagen w skórze odnawia się 100-115 dni Efekty krótkotrwałe są zauważalne już po kilku minutach od aplikacji. Skóra jest mocno napięta i bardzo jędrna. Natomiast ,aby osiągnąć efekt długotrwały należy wspomagać fibroblasty w produkcji kolagenu ustrojowego przez cały okres odnowienia się matrycy kolagenowej, czyli 16 tygodni. Im aplikacje będą rzadsze tym fibroblasty będą mniej pobudzone i efekty będą słabsze. Procesu tego nie da się przyspieszyć poprzez częstsze i bardziej obfite aplikacje. To kluczowa wiedza w stosowaniu kolagenu.

9. Czy mogę stosować makijaż na kolagen?

Tak. Jeżeli nie nałożymy zbyt wielkiej ilości kolagenu to wchłonie się on całkowicie w skórę. Natomiast kilka minut po aplikacji odczujemy zdecydowane ściągnięcie skóry, które u pewnej części osób będzie odczuwalne jako dyskomform. Należy zatem, kilka minut po aplikacji żelu, stosować krem nawilżający do codziennej pielęgnacji.

10. Czy kolagen jest dobry na poparzenia skóry?

Kolageny Quantum są kosmetykami, nie lekami. Natomiast z prywatnych obserwacji konsumentów jak najbardziej. Skóra poparzona to nic innego jak spalony kolagen. Po aplikacji na oparzoną skórę (od słońca, żelazka, ognia itp) kolagen wchłania się "w oczach". Jego działanie jest spektakularne. Należy aplikować tyle ile się wchłonie. Skóra zostaje momentalnie odżywiona i ukojona.

11. Czy kolagen muszę trzymać w lodówce?

Nie. Kolagenu nie należy trzymać w lodówce. Kolagen w temperaturze 4-stC będzie bardzo gęsty i trudny w rozsmarowywaniu. Poza tym kolagen aplikujemy najczęściej w toalecie zatem lepiej go mieć pod ręką.

12. Co się stanie jak kolagen przekroczy 26stC jak spotykane na rynku produkty konkurencyjne? !!!!!!!!

Nic. Inne produkty nie są odporne na temperaturę po przekroczeniu 26-27stC. Denaturują się i tracą swoje cenne właściwości. Jednak po blisko 4 latach badań udało sie nam wyprodukować kolagen, który jest termiczno-odporny. Zmienia on konsystencję pod wpływem temperatury, ale pozostaje dalej aktywny biologicznie. Kolageny Quantum to jedyne takie kolageny sprzedawany w drogeriach.

13. Czy kolagen może uczulać, szkodzić?

Nie. Kolagen ma pozytywną odpowiedź układu immunologicznego, ma pełną zgodność antygenową. Jest histokompatybilny.

14. Czy kolagen pomoże na przebarwienia?

Tak. Kolagen rybi biologicznie aktywny reguluje gospodarkę białkową, ukierunkowuje w skórze procesy związane z produkcja melaniny, zatem potrafi również ujednolicać koloryt skóry.

15. Czy mogę używać kolagen, gdy mam trądzik?

Tak, szczególnie Quantum Sensitive z laktoferyną. Pomaga w walce z trądzikiem zarówno różowatym jak i młodzieńczym. Trądzik to problem namnażania bakterii Propionibacterium Acnes. Bakteria ta jest zdolna do przekształcania obecnego w pocie kwasu mlekowego do kwasu propionowego i wykorzystywania go jako źródła energii. Bakterie te muszą żywić się żelazem w postaci jonowej, a zawarta w kolagenie Quantum laktoferyna chelatuje żelazo, czyli zmienia je w formą przyswajalną dla człowieka, a nie przyswajalną dla bakterii. Tracą one zatem pozywienie i umierają. Oczywiście jest to działanie wspomagające. Nasz produkt nie jest lekiem na trądzik i nie należy go stosować w takim znaczeniu.

Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).